zavrit

Pronájem prostor

Děkujeme! Váš formulář byl úspěšně odeslán!
Ouha! Něco se pokazilo při odesílání formuláře.
24.9.2023
neděle 20.00 h / Sunday 8 pm
~
Betlémská kaple
Betlémská kaple
~

Schumann Quartet, Sharon Kam | Dvořákova Praha 2023

SCHUMANN QUARTET – Erik Schumann housle / violin, Ken Schumann housle / violin, Veit Hertenstein viola, Mark Schumann violoncello / cello, SHARON KAM klarinet / clarinet

Cena akce

690 – 590 Kč

https://www.dvorakovapraha.cz/program/detail/schumann-quartet-sharon-kam/

Program

Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet č. 8 E dur, op. 80, B. 57Leoš Janáček: Smyčcový kvartet č. 1 z podnětu L. N. Tolstého „Kreutzerovy sonáty“Wolfgang Amadeus Mozart: Klarinetový kvintet A dur, K. 581, „Stadlerův”

Se jménem klarinetistky Sharon Kam okamžitě vytanou její vystoupení na Dvořákově Praze roku 2018, kdy byla kurátorkou Komorní řady festivalu. Rodačka z izraelské Haify oslnila publikum několika vynikajícími koncerty. Letos se připojí jako hostující osobnost k Schumann Quartetu, jehož hlavním úkolem bude přispět do Dvořák Collection provedením Smyčcového kvartetu č. 8 E dur. Antonín Dvořák v něm již jako autor stojí pevně na vlastních nohou, ale zároveň jako by vzpomínal na Franze Schuberta a posílal mu pozdrav plný stesku po dlouho postrádaném příteli.

Ve Smyčcovém kvartetu č. 1 vrátil Leoš Janáček do hudby námět, který z ní vytěžil Lev Nikolajevič Tolstoj. Jeho skandální román o rozkladu manželství si vypůjčil titul z Beethovenova vrcholného díla. Janáček mnohem později sáhl po Tolstém a vytvořil dílo plné naléhavé vášně až na krev, jak to uměl jenom on sám. Jako dlouhé pohlazení na závěr přijde Mozartův Klarinetový kvintet A dur – Komorní řada festivalu tak skončí v míru a slunci.

Dress code: dark suit

Interpreti

Schumann Quartet

„Osobní přístup beze stop povrchnosti.“ (BBC Music Magazine) „‚Schumannovci‘ bezesporu patří k nejlepším kvartetům na světě“ (SZ) a rozhodně jsou jedním z „nejúžasnějších smyčcových kvartet současnosti“. (Fono Forum)

Schumann Quartet dospěl do fáze, kdy je od něj možno očekávat cokoli, neboť se cíleně oprostil od veškerých jistot. Má to své důsledky i pro publikum, které musí být na každém koncertu připraveno na všechny eventuality: „Dílo se naplno utváří až při živém provedení,“ říkají hráči kvarteta. „Teprve tehdy přichází ‚autenticita‘, protože ani my sami nikdy předem nevíme, jak to dopadne. Na pódiu mizí veškeré napodobování a člověk se automaticky stává upřímným sám k sobě. Teprve tehdy si můžete vytvořit pouto s publikem – komunikovat s ním prostřednictvím hudby.“ Tato aktuální situace získá další energii v blízké budoucnosti: současnými partnery kvarteta jsou Sharon Kam, Fabian Müller, Anna Lucia Richter, Anna Vinnitskaya a Jörg Widmann.

Sharon Kam

Sharon Kam je jednou z předních světových klarinetistek a již více než dvacet let spolupracuje s renomovanými orchestry ve Spojených státech, Evropě a Japonsku.

Od počátku umělecké dráhy představují předmět jejího zájmu Mozartova mistrovská díla pro klarinet. Jeho Klarinetový koncert provedla již jako šestnáctiletá při svém orchestrálním debutu s Izraelskou filharmonií a Zubinem Mehtou. Krátce nato hrála v newyorské Carnegie Hall ve spolupráci s Gaurneri kvartetem také Mozartův Klarinetový kvintet. V rámci oslav 250. výročí Mozartových narozenin v Národním divadle v Praze bylo její provedení Koncertu vysíláno živě ve třiatřiceti zemích a je k dispozici na DVD. V témže roce se jí podařilo uskutečnit dlouholetý sen nahrát Koncert i Kvintet s použitím basetového klarinetu. Na široce oceňovaném albu se podíleli významní hráči na smyčcové nástroje Isabelle van Keulen, Ulrike-Anima Mathé, Volker Jacobsen a Gustav Rivinus, stejně jako orchestr Haydn Philharmonie.